Site programming by Marcin Junczys-Dowmunt



 
 
 

Włodzimierz Lapis - Doktorat

From Zakład Logiki Stosowanej

(Różnice między wersjami)
Wersja z dnia 11:09, 19 lut 2007 (edytuj)
Lapis (Dyskusja | wkład)

← Poprzednia edycja
Wersja z dnia 14:58, 20 lut 2007 (edytuj) (undo)
Admin (Dyskusja | wkład)
d (Wybrane problemy algorytmizacji i automatyzacji opisów fonologicznych przeniesiono do Włodzimierz Lapis - Doktorat)
Następna edycja →

Wersja z dnia 14:58, 20 lut 2007

Opis doktoratu Włodzimierza Lapisa

Charakterystyka pracy

Praca dotyczy zastosowania metod informatycznych na gruncie fonologii. Bazując na wynikach Prof. Marii Steffen-Batogowej oraz Prof. Tadeusza Batoga związanych aksjomatyzacją i algorytmizacją poszczególnych opisów fonologicznych, a więc opisów tekstów oddanych za pomocą alfabetu fonetycznego, fonematycznego, czy też ortograficznego za pomocą innego z nich, przedstawia takie metody ich modyfikacji, aby dzięki ich zastosowaniu możliwa była do przeprowadzenia w miarę w najprostszy sposób ich automatyzacja (tj. napisanie technicznie realizowalnego programu komputerowego).

Głównym wynikiem pracy jest podanie, przy pomocy jakich metod można tak zmodyfikować algorytm fonemizacji głosek podany przez Prof. Tadeusza Batoga, aby móc przeprowadzić jego automatyzację. W oparciu o nie powstał - załączony do pracy - realizujący to zagadnienie program komputerowy BAZA. W jego stworzeniu pomocny był fakt, że opis fonemów za pomocą głosek jest swego rodzaju systemem informacyjnym. Umożliwiło to wykorzystanie w algorytmie fonemizacji głosek wielu twierdzeń i własności z zakresu teorii owych systemów.

Oferta wykorzystania wyników pracy badawczej

Zastosowanie omówionych w pracy metod rozwiązywania problemów związanych z algorytmizacją i automatyzacją opisów fonologicznych umożliwi pisanie coraz lepszych programów komputerowych służących do przeprowadzania wzajemnej automatycznej transkrypcji tekstu mówionego i pisanego oraz oddawania tekstu mówionego z różną dokładnością jego opisu, a więc mogących mieć niebagatelne znaczenie w pracy syntetyzatorów i analizatorów mowy, nauczaniu wymowy i pisowni słów języków obcych, w pracy badawczej i wielu innych dziedzinach. Dołączony program BAZA umożliwia bezbłędne wyznaczenie wszystkich baz fonematycznych dowolnego języka naturalnego.